1. Pradžia
  2. /
  3. Naujienos
  4. /
  5. Strip-till technologija – efektyviai sėjai

Strip-till technologija – efektyviai sėjai

Strip-Till arba juostinė technologija, taikoma rapsams sėti duoda itin gerų rezultatų tiek sausais metais, tiek ir esant šlapioms sąlygoms. Jau ne vienas mūsų krašto ūkių yra pasisakęs, kodėl šia sėjos technologiją yra ypač praktiška naudoti. Pateiksime kelis atsakymus, kurie gali kilti besigilinantiesiems į Strip-Till rapsų sėjos technologiją.

Strip till technologija

Koks yra geriausias sėjos gylis?

Paprastai rekomenduojamas rapsų sėjos gylis, taikant Strip-Till technologiją yra 3–4 cm. Toks sėjos gylis užtikrina didesnį drėgmės rezervą, ypač sausais metais.
Juostinis įdirbimas – tai idealus dirvos įdirbimas. Sudaromi maži grumsteliai virš sėklos pagrindo, rapsai sudygsta greitai ir tolygiai. Greitą daigumą taip pat užtikrina ir tai, kad, taikant juostinį įdirbimą, drėgna dirva iškeliama į paviršių, sėklos iš karto pasėjamos į drėgną dirvožemį. Remiantis mūsų patirtimi, rekomenduojamas sėjos tankis yra 30–50 augalų/1 m2. Tačiau šiuo metu vyrauja tendencija sėti didesniu tankiu – 60–80 augalų/1 m2. Tai turėtų padidinti derlių tam tikromis sąlygomis ir metais.
Sėjant Farmet Strip sėjamosiomis, atstumas tarp eilių yra 25 cm, todėl minėtas didesnis tankis gali būti lengvai pasiekiamas, užtikrinant gerą augalų išsėjimą eilutėje.

Sėjos gylis

Koks yra geriausias įdirbimo gylis?

Maksimalus juostinio įdirbimo gylis, sėjant Falcon Strip sėjamosiomis, yra apie 20 cm. Praktika rodo, kad ne visada yra būtina įdirbti šiuo maksimaliu gyliu, galima dirbti ir gerokai mažesniu gyliu. Tyrimas parodė, kad šaknų vystymuisi didžiausią įtaką turi ne tik dirvos įdirbimas, bet, pirmiausia, didesnė azoto koncentracija šaknų zonoje.
Kai šaknys prasiskverbia per tokį sluoksnį, augimas gilyn sulėtėja, šaknys pradeda stipriai šakotis. Jei norime nuslopinti šį efektą, kuris labai dažnai pasireiškia sekliai įdirbant ražieną ir po lietaus padidėjant azoto koncentracijai tarp įdirbto ir neįdirbto žemės sluoksnio, dirvožemį turime įdirbti juostomis bent jau 5 cm giliau nei prieš tai buvęs ražienų skutimo gylis.
Kai ražienas įdirbame sekliai, 8 cm gyliu, juostinis įdirbimas sėjai turi būti 13 cm. Tokio gylio taip pat pakanka, jei įdirbant juostomis šaknų zonoje yra tręšiama trąšomis, kurių sudėtyje yra labai mažai arba visai nėra azoto (pvz., Amofos ar P, K mišiniai ir pan.). Tačiau, jei įterpiame trąšas, kurių sudėtyje yra daugiau azoto, dirvą privalome įdirbti giliau.
Įdirbimo gylis taip pat turi būti parenkamas atsižvelgiant į galimą grumstų formavimąsi. Reikia atkreipti dėmesį, kad, dirbant su labai siaurais (tik 25 cm) noragais, grumstai formuojasi minimaliai, net ir giliai purenant.

Kiek reikia trąšų sėjant eilučių juostomis?

Trąšos ir jų kiekis turi būti parenkamos kruopščiai, atsižvelgiant į dirvožemyje sukauptas maistines medžiagas ir pagrįstas bendra maistingumo strategija. Bet kuriuo atveju kompleksinės trąšos, pavyzdžiui, NPK, Amofos, P, K mišiniai ar kitų cheminių elementų mišiniai (Mg, S), yra vertinamos palankiai. Trąšų kiekis svyruoja nuo 100 iki 300 kg/ha, kai įprastas kiekis yra nuo 100 iki 150 kg/ha. Tai svarbu logistikos požiūriu ir dėl sėkladėžės užpildymo dažnumo.

Trąšų eilutės

Ar prasminga sėti rapsus pagal Strip-Till technologiją ir neįterpti trąšų?

Žinoma! Kaip jau buvo minėta, vien dirvos išpurenimas turi reikšmingos įtakos greitam ir tolygiam sudygimui ir ilgos šaknies formavimuisi. Dėl šios priežasties rekomenduojama taikyti Strip-Till technologiją sėjant rapsus net ir neįterpiant trąšų. Falcon sėjamosios su vienos kameros sėkladėže be trąšų įterpimo gali būti komplektuojamos su noragine įdirbimo sekcija Strip-Till sėjai.

Ką daryti, jei per sėją yra labai sausa?

Strip-Till technologija ypač pasiteisina sausais metais. Kaip jau minėjome, maži grumsteliai sulaiko drėgmę, o per sėją, taikant juostinę įdirbimo technologiją, drėgna dirva iškeliama į paviršių. Tai labai pagerina sėklų daigumą ir sudygimo tolygumą. Dar vienas privalumas sėjant Falcon Strip sėjamosiomis yra tai, kad galima dirbti be galinių akėčių.
Sėklų eilutė suformuojama įdirbtų juostų vagutėje, taip sėklos atsiduria arti drėgnos dirvos, kuri geriau apsaugoma nuo išgaravimo ir išdžiūvimo. Šis efektas dar padidėja, jei paviršiuje yra nemažas kiekis smulkintų šiaudų. Pasėliai auga lygiai, sumažėja priežiūros poreikis agronomijos atžvilgiu, tręšimas tampa efektyvesnis. Bet reikia atkreipti dėmesį, jei ant dirvos paviršiaus yra palikta augalinių atliekų, turi būti imtasi apsaugos priemonių šliužams naikinti.

Strip till technologija

O jei atvirkščiai, kritulių labai daug?

Strip-Till rapsų sėjos technologija turi teigiamą poveikį sėklų daigumui ir ypač drėgnu sėjos sezonu. Falcon Strip sėjamosios komplektuojamos su labai siaurų noragų (tik 25 cm) įdirbimo sekcija, kuri užkerta kelią grumstų susidarymui šlapiomis sąlygomis. Juostinis įdirbimas per sėją puikiai aeruoja dirvą, dėl to dirvoje susidaro daugiau dirvožemio oro. Tai idealus mikroklimatas rapsams, nes jiems reikia daugiau dirvožemio oro, palyginti su kitais žemės ūkio augalais. Pasėliai, pasėti taikant Strip-Till technologiją, yra sveikesni ir stipresni.

Juostinė sėja

Remiantis patirtimi ir atliktais tyrimais, Strip-Till rapsų sėjos technologija ypač pasiteisina sėjant ekstremaliomis sąlygomis – sausu ar itin drėgnu sėjos laikotarpiu, taip pat gerokai padidina derlių ir kasmetinį jo stabilumą.

Jei norėtumėte savo ūkyje išbandyti Strip-Till technologiją, tai galite padaryti keletu būdų:

– Jei sėjate žieminį rapsą pirmasis ir paprasčiausias yra užsisakyti juostinės sėjos paslaugą, kurią atlieka mūsų agro paslaugų skyrius. Atvykstame su patikimomis Strip-till sėjamosiomis, savo traktoriais, kuriuos valdo patyrę operatoriai. Jums reikės pasirūpinti tik sėklomis bei trąšomis – visą kitą darbą atliksime mes.
Dėl šios paslaugos užsakymo kreipkitės telefonu +370 620 37851 arba el. paštu paslaugos@agroteka.lt

– Antrasis variantas – galime pasiūlyti nuomai Lietuvos ūkininkų pamėgtą Farmet Falcon Pro sėjamąją su Strip-Till įdirbimo sekcija. Galite sėjamąją išsinuomoti reikiamam laikotarpiui ir kokybiškai pasisėti laukus. Apie šios sėjamosios modelį galite sužinoti plačiau paspaudę ant šios nuorodos arba žemiau.

Mūsų paslaugos

Žemės ūkio technika

Žemės dirbimo, sėjos, purškimo, mėšlo tvarkymo, pašarų ruošimo, šėrimo ir kita žemės ūkio technika. Grūdų, tikslaus ūkininkavimo įranga.

Agro paslaugos

Sėjos, pašarų ruošimo ir kitos agro paslaugos ūkiams bei bendrovėms. Atliekame visoje Lietuvoje su savo technika bei operatoriais.

Nuoma

Traktorių bei žemės dirbimo, sėjos, mėšlo kratymo ir kitos žemės ūkio technikos nuoma. Nuomojame dienoms, savaitėms, sezonui.

Atsarginės dalys

Žemės ūkio technikos atsarginės dalys iš mūsų elektroninės parduotuvės. Platus asortimentas, greitas pristatome visoje Lietuvoje!

Atstovaujami gamintojai